Реабілітація після заміни кульшового суглоба
Заміна кульшового суглоба – це операція зі встановлення штучного ендопротеза. Основне показання для її виконання – коксартроз пізньої стадії. Втручання травматичне, тому реабілітація після операції займає в середньому півроку. Близько 2 тижнів йде на загоєння ран. Через півтора місяця більшість людей можуть ходити без милиць. Через 6 місяців знімається більша частина обмежень, хоча реабілітація ще може тривати до 12 місяців для нарощування обсягу м’язів і повного відновлення функції оперованої кінцівки. Таку операцію можна зробити в профільній клініці висококласними фахівцями. Подробиці за посиланням: https://medicalplaza.ua/content/endoprotezirovanie-tazobedrennogo-sustava.
Реабілітація після ендопротезування кульшового суглоба
Залежно від того, який метод фіксації штучного суглоба використано, людина може повернутися до звичного способу життя з мінімальною кількістю обмежень уже через 1-2 місяці після ендопротезування.
Одразу після операції проводять профілактику тромбоемболічних ускладнень за допомогою ін’єкцій низькомолекулярних гепаринів під контролем аналізів крові (МНВ визначають щотижня), а також еластичне бинтування кінцівок, яке продовжують щонайменше три тижні після заміни тазостегнового суглоба.
З другої доби людина може ходити з опорою на милиці. У цей же час починаються вправи на відведення м’язів стегна. Через 1-2 місяці людина може обходитися без милиць. У період реабілітації пацієнт виконує вправи, розробляє суглоб, отримує фізіотерапевтичні процедури та масаж для зменшення набряків.
Повторне ендопротезування кульшового та колінного суглобів
Найчастішою причиною повторної операції в перші місяці після першого втручання є інфекція. Основною причиною ревізійного ендопротезування в терміни від 1 року після первинної заміни кульшового суглоба є асептичне розхитування ендопротеза. Він поступово зношується, і терміни зносу залежать від низки чинників:
- якість протеза;
- якість його встановлення;
- стан кісткової тканини в ділянці імплантації компонентів ендопротеза;
- маси тіла пацієнта;
- рівня фізичної активності.
Більшості пацієнтів не будуть потрібні повторні операції протягом життя. Щоб штучний суглоб прослужив вам довго, не варто його сильно навантажувати великою вагою, тривалими та інтенсивними фізичними вправами.
Довічні обмеження після операції ендопротезування кульшового суглоба
Ніяких суворих довічних обмежень заміна кульшового суглоба не вимагає. Але потрібно розуміти, що якщо бігати, стрибати, падати, піднімати важкі речі, глибоко присідати і сильно відводити ногу вбік, то штучний суглоб зноситься швидше.
Водночас вести сидячий спосіб життя теж не варто. Це призведе до ослаблення м’язів, поганого кровообігу і зниження мінеральної щільності кісткової тканини. Для кращого збереження ендопротеза варто просто вести звичайний активний спосіб життя – без значних обмежень, але й без щоденних спроб випробувати штучний суглоб на міцність.
Після заміни кульшового суглоба: обмеження і можливості
Пам’ятка пацієнту, який переніс ендопротезування кульшового суглоба:
- не згинайте стегно більш ніж на 90 градусів (низько не нахиляйтеся, глибоко не присідайте);
- не схрещуйте ноги;
- щонайменше 6 тижнів після операції ходіть винятково за допомогою милиць (зокрема вдома!), далі застосовуйте тростину стільки часу, скільки рекомендує лікар;
- для профілактики тромбозу вен нижніх кінцівок використовуйте еластичне бинтування і компресійну білизну, 3-4 тижні приймайте призначені лікарем антикоагулянти;
- за появи і посилення дискомфорту в оперованому суглобі зверніться до лікаря, який оперував;
- після виписки зі стаціонару продовжите реабілітацію в спеціалізованому медзакладі;
- після повного відновлення регулярно виконуйте лікувальну гімнастику для підтримки тонусу м’язів, що оточують імплант.
- Не пропускайте планові обстеження, щоб лікар-ортопед контролював стан протеза і прилеглих тканин.
Ще до того, як проведено заміну кульшового суглоба, вам варто вжити заходів, щоб реабілітація після операції та виписки зі стаціонару проходила комфортно. Необхідно правильно обладнати житло, щоб не виникало проблем із повсякденними побутовими завданнями. Врахуйте, що ви не зможете нахилятися, глибоко сідати, буде важко ходити сходами, залазити у ванну тощо.
Тому перед хірургічним втручанням:
- приготуйте високі стільці;
- поставте поручні у ванній;
- перемістіть важливі предмети з верхніх шаф у нижні;
- якщо живете в будинку, де кілька поверхів, перемістіть спальне місце та одяг на перший поверх;
- зробіть широкі проходи, щоб можна було ходити з милицями;
- якщо розетки розташовані низько, використовуйте подовжувачі, щоб підняти їх вище;
- якщо в будинку є слизькі або нерівні місця, де можна впасти, усуньте ці небезпеки заздалегідь.
Після операції та подальшої реабілітації біль, який турбував вас у зв’язку з коксартрозом, повністю зникне. Ви зможете вести активний спосіб життя, за бажання займатися фізичною працею або спортом.
Пройти реабілітацію після ендопротезування також можна в клініці Medical Plaza. Ви зможете займатися з персональним інструктором, отримувати фізіотерапевтичні процедури і масаж. Ми допоможемо позбутися болю, набряку, відновити функцію кінцівки і сформувати нормальну ходу. За здоров’ям ваших суглобів спостерігатимуть досвідчені лікарі-ортопеди.