Як зрозуміти, чи потрібна дитині підготовка до НМТ за межами школи?
Від кількості отриманих балів на НМТ залежать шанси майбутнього випускника вступити у бажаний вищий навчальний заклад, тому не дивно, що батьки турбуються стосовно рівня знань свого чада. Спеціалізовані заклади, наприклад, навчальний центр «Грант», пропонують якісну підготовку до тестування, і варто наперед з’ясувати, чи знадобляться підлітку додаткові заняття.
Перше, що слід зробити – відстежити успішність учня з дисциплін, які будуть оцінюватися на іспиті. Так, національний мультипредметний тест включає три обов’язкові предмети: українську мову, історію України та математику. Переглянувши щоденник, можна приблизно зрозуміти, як справи в дитини. Приблизно – це тому, що далеко не завжди вчителі приділяють окрему увагу матеріалу, який потрібен для НМТ, й викладають матеріал більш загально. Тому батькам доречно також ознайомитися з тим, як проходило зовнішнє незалежне тестування у минулі роки, й після цього обговорити з сином чи донькою, яким чином відбувається вивчення тем у школі, чи достатньо якісно клас готують до тесту. Ні в якому разі не можна тиснути на дитину, якщо вона не хоче спілкуватися про школу та майбутній НМТ. Уже сам факт такого небажання говорить про те, що дитину насправді дуже хвилює ЗНО – підготовка до нього у такому разі просто необхідна. І треба вчасно підбадьорити підлітка і підібрати найбільш підходящий для нього спосіб оновлення та поглиблення знань.
Вибір підходу до підготовки: орієнтир на актуальний рівень знань та комфорт для учня
Якщо рівень знання та розуміння матеріалу в дитини доволі високий, може бути достатньо підготовки в школі та регулярне повторення і вправи вдома. Коли ж були виявлені прогалини, можна обрати один із трьох способів розв’язання проблем:
- Заняття з репетиторами. Вони найбільш доцільні, коли дитина потребує індивідуальної роботи, і треба покращити результати з одного чи двох предметів. Це можуть бути уроки з виїздом до викладача, або навпаки, приїздом вчителя до учня – за домовленістю. Складнощі зазвичай пов’язані з пошуком кваліфікованих спеціалістів – у невеликих населених пунктах буває з цим важко.
- Очні курси підготовки до ЗНО. В такому разі можна отримати комплексну підготовку з частини чи усіх предметів. Найбільше цей формат підходить учням, які люблять перебувати серед однолітків, і їх надихають успіхи інших й атмосфера змагань. При цьому на хороших курсах наявні й індивідуальні уроки – коли є необхідність відпрацювати пропущені заняття чи розібрати проблемні теми.
- Дистанційні курси. Варіант підходить, якщо на проїзд до місця очних курсів затрачалося б надто багато часу. При належній умотивованості та старанності з боку учня ефективність занять онлайн така ж висока, як і при навчанні в умовах освітнього центру.
Те, що підготовкою школяра займатимуться репетитори або викладачі спеціалізованих закладів, не означає, що без участі батьків тепер можна обійтися. Важливо не втрачати зв’язок з дитиною, підтримувати її на шляху засвоєння знань, пишатися успіхами та підбадьорювати у випадку труднощів. Це дозволить не допустити втрати дитиною натхнення та прагнення досягти мети. Коли вона бачить у батьках «союзників», а не лише «контролерів», їй буде простіше сконцентруватися на своїх сильних сторонах і працювати над подальшим розвитком.